Wyszukiwarka

Newsletter

Jeśli chciałbyś otrzymywać najświeższe informacje z naszego serwisu podaj swój adres e-mail.

Linki


Nagrody Gminy Zagnańsk21.02.2013

Nagrody Gminy Zagnańsk

 

15 grudnia 2012 roku w sali gimnastycznej Zespołu Przedszkola, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Zagnańsku mieliśmy przyjemność doświadczyć miłego świątecznego nastroju. Organizatorami tego spotkania były władze gminy, z wójtem Szczepanem Skorupskim na czele, Marzanna Moćko - dyrektor szkoły oraz Elżbieta Korus - dyrektor GOPS. Uczestnikami byli przede wszystkim ludzie samotni, a także zaproszeni goście, którzy byli świadkami uroczystego wręczania wyróżnień Gminy Zagnańsk, przyznanych pod koniec każdego roku (od 2004) za wybitne osiągnięcia gospodarcze, kulturalne, naukowe, sportowe, społeczne - na rzecz rozwoju gminy. Wyróżnienie w formie dyplomu i statuetki przyznaje Kapituła Wyróżnienia: wójt gminy jako przewodniczący oraz członkowie - przewodniczący Rady Gminy i przewodniczący Komisji Rady Gminy.

Z satysfakcją odnotowujemy, że na spotkanie przybyło wielu znakomitych gości, by wręczać tę doroczną nagrodę; zamówioną na tę okoliczność u kieleckiego rzeźbiarza Grzegorza Łagowskiego. Ceremonia wręczenia nagród była poprzedzona prezentacją multimedialną i laudacją dotyczącą każdego z kandydatów. Jako pierwsza wyróżniona została Lidia Putowska, wieloletnia przewodnicząca Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej - zgłoszona przez gospodarza gminy. Nagrodę wręczali: Krzysztof Słoń - senator, Zdzisław Wrzałka - starosta i Szczepan Skorupki - wójt. Krzysztof Słoń gratulując powiedział, że Lidia Putowska „jest skarbem w gminie”; życzył jej wielu lat w zdrowiu i sił, aby swoje dzieło mogła kontynuować i aby mogła była nadal aktywną na rzecz mieszkańców. Zdzisław Wrzałka zaś podziękował za to co, co robi dla lokalnej społeczności. - Te prace, które pani podejmuje i realizuje będziemy, jako starostwo, popierać i propagować. Są one bowiem potrzebne i dobrze widziane przez lokalne społeczności. Pani Lidia jest autorytetem dla młodych ludzi, którzy się powinni na niej wzorować - podkreślił starosta.

Dziękując za nagrodę laureatka powiedziała: - w gminie jest dużo artystów i cieszę, że w czasie swojej działalności mogłam poznać tak wielu interesujących ludzi. Miałam doskonały wzorzec do naśladowania, bo moja poprzedniczka pani Zuzanna Samulak była bardzo oddana założonej w 1994 roku organizacji. To właśnie tu znalazłam doskonalą okazję do dalszej aktywności i wykorzystania wcześniej zdobytego doświadczenia. Nagrodę Gminy Zagnańsk umieszczę wswoim domu na honorowym miejscu ibędę się nią cieszyć - dodała wzruszona.

Drugim nominowanym przez wójta Szczepana Skorupskiego był Mieczysław Starz, znany w regionie Społeczny Strażnik „Bartka” i przewodnik turystyczny. Wyróżnienie wręczali: Artur Gierada poseł, Renata Janik wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kieleckiego i Szczepan Skorupki, wójt. Renata Janik zwracając się do laureata, wyraziła zadowolenie, że w tak licznym gronie ją otrzymał. - Jest pan dla nas, mieszkańców gminy oraz dla wszystkich, którzy przyjeżdżają do naszej gminy legendą i strażnikiem dębu Bartka. Jest pan „legendą” dla wszystkich pokoleń. Niezależnie od tego, jaka jest pogoda – czy pada deszcz, śnieg, czy upał, zawsze można pana spotkać koło naszego historycznego drzewa - podkreśliła radna. Na zakończenie zadeklarowała, że może wraz panią Lidią liczyć na wsparcie Powiatu Kieleckiego. Z kolei Artur Gierada wyraził radość, że mógł mieć zaszczyt uścisnąć dłonie pogratulować ludziom, którzy mają tak duże zasługi. - Proszę Państwa, bo są to ludzie, którzy są rzeczywiście społecznikami. Dzięki, którym samo słowo „społeczeństwo obywatelskie” nabiera normalnych kształtów. A to, co wyróżnia dzisiejszych laureatów to, że mają swoje wielkie pasje - dodał poseł.

Zgłoszony do wyróżnienia przez Stowarzyszenie „Razem dla Wszystkich” ks. płk. Tadeusz Skrzyniarz (od 2008 roku proboszcz parafii pw. Św. Rozalii i Św. Marcina w Zachełmiu) swoją nagrodę odebrał 30 grudnia , przy okazji uroczystego otwarcia Świetlicy w Jaworzu.

***

Strażakiem roku 2012 został druh Szymon Karcz z OSP Samsonów. Nagroda została wręczona przez Henryka Milcarza, prezesa Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych i gospodarza gminy, w obecności szefów OSP z terenu gminy. Pan Henryk Milcarz w krótkim wystąpieniu powiedział, że strażak ochotnik nie oczekuje poklasku nagród, lecz okazania zwykłej ludzkiej wdzięczności. - Chciałem dodać, że inicjatorem nagrody przyznawanej strażakom corocznie jest wójt, Szczepan Skorupski. Następnie pogratulował laureatowi a wójt wręczył mu tysiąc złotych oraz gminną odznakę. Druh S. Karcz podziękował kolegom za wytypowanie go do nagrody: - Nie byłoby tych moich dokonań i sukcesu, gdyby nie postawa moich kolegów. Tak naprawdę, ta nagroda jest także dla pozostałych druhów z naszej OSP. - Wyróżniony uczestniczył w ciągu ostatniego roku w budowie remizy strażackiej w Samsonowie, w przeszło 160 wyjazdach do pożarów, przygotowywał lodowisko dla dzieci, a także brał udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych.

***

Do stypendium Mocny Fundament zostały wytypowanie 4 uczennice, które oprócz dobrej nauki w szkole wyróżniają się szerokimi zainteresowaniami, m.in. uprawiają sport. Tak się złożyło, że oprócz pierwszej stypendystki pozostałe są siostrami i uczennicami Zespołu Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II. w Samsonowie Stypendia wręczali Adam Jarubas, marszałek i Szczepan Skorupki, wójt.

Klaudia Łoboda - uczennica Gimnazjum w Zagnańsku i Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach udziela się społecznie, śpiewa m.in. w gminnym chórze i należy do drużyny młodzieżowej OSP. Jej pasją jest śpiewanie. Występowała wraz z zespołem młodzieżowym na estradach polskich jak i zagranicznych, m.in. w Anglii i Holandii. Ma na swoim koncie osiągnięcia w ogólnopolskim i wojewódzkim konkursie fortepianowym.

Małgorzata Sobczyk - klasa czwarta, to przede wszystkim wzorowa uczennica. Na uwagę zasługują jej zainteresowania sportowe: karate oraz jazda na rowerze i nartach. Odniosła wiele sukcesów m.in. w zawodach narciarskich rangi ogólnopolskiej i wojewódzkiej.

Julia Sobczyk - klasa szósta, to znakomita sportsmenka i wokalistka zespołu Dzieci Zielińskiego. We wszystkich tych dziedzinach ma liczne sukcesy, m.in. nagrody na konkursach kolęd i pastorałek, mistrzostwa Polski i województwa w narciarstwie zjazdowym. Podobnie jak siostra trenuje karate i zajmuje na zawodach miejsca na podium.

Katarzyna Sobczyk klasa druga gimnazjum, podobnie jak młodsze siostry, pasjonuje się narciarstwem, kolarstwem i trenuje karate. Lubi śpiewać. Ma na swoim koncie (w swej kategorii wiekowej) liczne sukcesy mistrzowskie o randze ogólnopolskiej i wojewódzkiej.

***

Robert Kaszuba, wicewójt opowiedział zebranym o stypendiach przeznaczonych dla absolwentów szkół średnich, ufundowanych przez „Stowarzyszenie Nowych Możliwości” Mają one na celu preferowanie dobrych wyników w nauce a także stanowić konkretną pomoc finansową. Przez siedem lat skorzystało z nich ponad 60 osób. W tym roku stypendia otrzymali: Wiktor Piskulak, Agata Śliwa, Piotr Dworak, Barbara Masny i Piotr Dąbrowski.

Adam Jarubas, marszałek gratulując organizatorom podniosłej wieczerzy wigilijnej i jej wieloletniej tradycji podkreślił, że cieszy go fakt, że Gmina Zagnańsk podjęła największy w województwie świętokrzyskim wysiłek wyrównywania szans edukacyjnych.

Krzysztof Wesołowski, Andrzej Piskulak

 

 

« Powrót
Drukuj...
© Copyright 2007 by TZS.