Wyszukiwarka

Newsletter

Jeśli chciałbyś otrzymywać najświeższe informacje z naszego serwisu podaj swój adres e-mail.

Linki


MIĘDZY SŁOWEM I KSZTAŁTEM17.04.2013

MIĘDZY SŁOWEM I KSZTAŁTEM

 

11 kwietnia 2013 r. o godz. 17 w osiedlowym klubie ,,Słoneczko” w Kielcach przy ul. Romualda 3 odbyło się spotkanie miłośników sztuki z jej twórczynią – panią Zuzanną Samulak. Wieloletnia przewodnicząca i założycielka Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej, mieszkająca obecnie w Kielcach, znalazła przychylną atmosferę i możliwość zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu publiczności. Na spotkanie przybyło ponad pięćdziesiąt osób, w tym wielu znajomych z Samsonowa. Przyjechały również panie z „Klubu Seniora” TZS, by obejrzeć około czterdziestu obrazów, które namalowała p. Zuzanny nie tylko własną ręką, ale może przede wszystkim sercem, bo na płótnie można było odnależć nastroje autorki z różnych okresów jej życia.

Co najbardziej buduje to fakt, że na wernisaż przybyła spora grupa młodzieży. Spotkanie prowadzone przez panią Elżbietę Sorbian było pomyślane również jako wieczór poetycki pani Zuzanny. Panie Elżbieta Festerkiewicz i Anna Kubiec recytowały wiersze z wydanego w 2012 roku tomiku ,,Dylematy i dezyderaty”, a także wcześniejszych tomików - ,,Róże i kolce” oraz ,,Kwiaty i koloryty”. Niektóre z nich dzięki wspaniałej interpretacji p. Elżbiety i Anny zaskoczyły samą autorkę. I rzeczywiście: stosowna intonacja wymawianych słów, zwracanie uwagi na odpowiednią interpunkcję czy zawieszanie głosu przez recytatorkę, nadawało tym wierszom nowy wyraz i ich odbiór stawał się podniosły, uduchowiony i zrozumiały dla słuchającego. To nie to samo, co czytanie takiego wiersza samodzielnie, ot tak, po ciężkim dniu ,,do poduszki”. Owe wiersze będące ,,zwierciadłem duszy” autorki są doskonałą ilustracją nastrojów człowieka, poczynionych obserwacji przyrody, otaczających nas rzeczy zwykłych i jednocześnie niezwykłych. Bo czymże jest dobroć, miłość, śpiewający za oknem ptak czy rozkwitający kwiat? Wszystko to dzieje się na naszych oczach, ale w natłoku codziennych spraw nie zawsze to zauważamy. Na to trzeba wrażliwej duszy poety i artysty; żeby nam, zabieganym i niezwracającym uwagi na otaczający nas świat „zwykłym” ludziom, po prostu to uświadomił - pomógł to piękno dostrzec. A taką wrażliwą duszę, zmysł obserwacji i dobroć dla człowieka p. Zuzannaposiada zapewne dzieki temu, że urodziła się w Samsonowie - Dudkowie, od najmłodszych lat obserwując naturalną, niczym nie skażoną przyrodę.

Zuzanna Samulak - jako animator życia kulturalnego - jest od 1994 roku członkiem Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej, a takze od 1996 roku członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Nieprofesjonalnych w Kielcach i Towarzystawa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Przez czternaście lat była redaktorem naczelnym ,,Głosu Samsonowa”. Na jego łamach wraz z mężem Norbertem była inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Między innymi dwóch konkursów poetyckich i dwóch konkursów malarskich. Wszystkie zaowocowały wydanymi tomikami wierszy i wystawami malarskimi. Zorganizowała cieszące się sporym zainteresowaniem, szczególnie w sezonie turystycznym, małe muzeum regionalne, które dzięki życzliwości wielu osób funkcjonuje i stale się rozrasta. Za swą działalność była wielokrotnie nagradzana. Ostatnio, w 2010 roku otrzymała prestiżową w regionie statuetkę ,,Bobra” nadawaną przez LGD ,,Dorzecze Bobrzy”. Pisaliśmy o tym w odpowiednim czasie w „Głosie Samsonowa”. Życzymy dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień, radości z bycia prababcią i sukcesów w dalszej pracy twórczej.

Wiesław Kołodziej


 

« Powrót
Drukuj...
© Copyright 2007 by TZS.