Wyszukiwarka

Newsletter

Jeśli chciałbyś otrzymywać najświeższe informacje z naszego serwisu podaj swój adres e-mail.

Linki


Obchody patriotyczne przy pomniku w Samsonowie17.11.2013

Obchody patriotyczne przy pomniku w Samsonowie

Pięć lat temu z inicjatywy Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej ks. kanonik Stanisław Świerk dokonał uroczystego poświęcenia pomnika ku czci mieszkańców naszej gminy zamordowanych w czasie II wojny. Stoi on w centrum miejscowości tuż przy ruinach Huty "Józef". Dzięki sponsorom p. Janinie i Wojciechowi Lesińskim w tym samym dniu został ukoronowany orzeł wieńczący cokół pomnika. Tablice z nazwiskami wykonał kamieniarz z Tumlina Jan Wesołowski.

Od tego czasu corocznie staramy się zorganizować uroczystość, która ma dzięki atrakcyjnej oprawie zgromadzić na mszy i przed pomnikiem możliwie wielu mieszkańców. Z satysfakcją musimy stwierdzić, że przedsięwzięcie to zostało docenione i weszło do stałego kalendarza gminnych uroczystości. Tradycyjnie nad uroczystością objął patronat Szczepan Skorupski - wójt gminy Zagnańsk. Inicjatywę tę poparł również nasz ks. proboszcz Zbigniew Krzyszkowski, który odprawił mszę w asyście ks. Józefa Smulczyńskiego. Obszerną homilię wygłosił ks. Józef. Przypomniał wiele znaczących faktów z naszej historii. Jego wypowiedź została nagrodzona brawami. Przed ołtarzem ustawiły się poczty sztandarowe szkół z terenów gminy, strażacy OSP Samsonów, drużyny harcerskie z Samsonowa i Zagnańska oraz przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej "Hakownica". Przed kościołem na koniach stali jeźdźcy Świętokrzyskiego Ochotniczego Oddziału Kawalerii im. Henryka Dobrzańskiego w barwach 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

W pierwszych ławach zasiedzieli zaproszeni goście: Renata Janik - poseł na Sejm RP, Mieczysław Gębski - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Szczepan Skorupski - gospodarz gminy, Mirosław Gębski - radny Powiatu Kieleckiego, radni gminy Zagnańsk - Aneta Rutowicz, Kamil Piasecki, Ewa Kita. Nie zabrakło również Henryka Milcarza i Karola Jacewicza - reprezentujących Wodociągi Kieleckie.

Po mszy mieszkańcy i goście przeszli pod pomnik, aby złożyć tam wieńce i zapalić znicze. Cztery gromkie wystrzały z hakownic poprzedziły modlitwę za ofiary prowadzoną przez księdza Proboszcza. Następnie Lidia Putowska Przewodnicząca TZS odczytywała nazwiska delegacji, które składały wieńce i zapalały znicze. Kolejno pod pomnik podeszli: Renata Janik, Szczepan Skorupski z Anetą Rutowicz, Mieczysław Gębski, Mirosław Gębki i Janusz Zapała, Henryk Milcarz i Karol Jacewicz, Elżbieta Korus, Zofia i Krzysztof Wesołowscy (reprezentanci TZS), Dorota Chmielewska, Anna Tuz, Marzanna Moćko z harcerzami z Zagnańska, Jakub Szczepański z harcerzami z Samsonowa. Gdy ta część uroczystości dobiegła już końca, organizatorka uroczystości zaprosiła wszystkich do świetlicy OSP w Samsonowie na program artystyczny przygotowany między innymi przez nauczycielki Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Samsonowie, które miały życzliwe wsparcie dyrekcji szkoły.

Program artystyczny składał się z trzech części. Rozpoczął się przedstawieniem na motywach "Latarnika" noweli Henryka Sienkiewicza, zgrabnie połączonych z prezentacją multimedialną autorstwa p. Grzegorza Perczaka. Mali aktorzy występowali na tle dekoracji przy gotowanych przez p. Martę Polak i Joannę Pawłowską. Cały spektakl opracowała dobrze nam znana z talentów reżyserskich p. Marta Jass. W roli latarnika wystąpił Cezary Foksa. Narratorem był Mikołaj Zamaryka. W rolę konsula Stanów Zjednoczonych Izaaca Falconbriga wcielił się Adrian Skwarek. Mariusz Chyb i Piotr Połeć komentowali wydarzenia jako przechodnie. Na scenie pojawiały się też anioły towarzyszące głównemu bohaterowi. Były to: Paulina Kita, Karolina Grudzień i Nel Jass. Sala świetlicy była wypełniona po brzegi. Zajęte były wszystkie miejsca siedzące, a część publiczności stała pod ścianami i oglądała przedstawienie na stojąco. Wszystkie elementy tej części programu wraz z grą uczniów zrobiły ogromne wrażenie na widzach, którzy nagrodzili uczniów i nauczycieli gromkimi brawami. W imieniu TZS Lidia Putowska i Elżbieta Korus obdarowały aktorów paczkami ze słodyczmi oraz załącznikami w postaci książek z legendami oraz płyt CD z nagraną bajką dla każdego z nich. Jako następny wystąpił z p. Marek Bucki ze swoim programem muzyczno-wokalnym.

W tym momencie organizatorzy oddali głos naszym gościom. Jako pierwszy głos zabrał wójt Szczepan Skorupski, który nawiązując do homilii księdza Józefa podkreślił, że w tym roku w gminie zrealizowano wiele ważnych przedsięwzięć o charakterze patriotycznym. Wydarzenia te zapoczątkowało spotkanie w lasach Adamowskich przy pomniku "Hubalczyków" (projekt "Historia na żywo" zrealizowany przez TZS), wykonanie i odsłonięcie pomnika w Kajetanowie (poświęconego żołnierzom poległym w 1939 r.), wyremontowanie na cmentarzu w Zachełmiu pomnika żołnierzy poległych w dniach 5-7 września 1939 r. w okolicach Zagnańska, organizacja festynu patriotycznego oraz obchody 11 listopada w Zachełmiu (plac przykościelny). Głos zabrał również Henryk Milcarz, który z ogromnym uznaniem wyraził się o homilii ks. Smulczyńskiego i jego ocenie sytuacji gospodarczej kraju. Kolejnym mówcą był Mieczysław Gębski, który podkreślił, że takie uroczystości patriotyczne są potrzebne, bo przypominają o tym, o czym nigdy nie wolno nam zapomnieć, że żyjemy w wolnym kraju, bo inni oddali za ojczyznę swe życie.

Druh Jakub Szczepański (nauczyciel szkoły w Samsonowie) został wyróżniony przez wójta Szczepana Skorpupskiego odznaką gminy, na której widnieje jej symbol dąb "Bartek", a przewodnicząca TZS Lidia Putowska wręczyła mu dyplom przyznany za współpracę przy organizacji przedsięwzięć stowarzyszenia, szczególnie za udział w wykładzie Marka Jończyka "Historia na żywo".

Program artystyczny zakończył się występem Zespołu Ludowego "Tumlinianie", który przygotował doskonałą wiązankę pieśni i piosenek patriotycznych, które śpiewalismy już wszyscy razem. Syci wrażeń duchowych przerzuciliśmy się na poczęstunek przygotowany dla uczestników uroczystości. Degustowaliśmy bigos, który zebrał pochwały i wspaniałe ciasta przygotowane przez członkinie TZS. Tak zakończył się ten uroczysty dzień pełen wrażeń.

Janusz Putowski

« Powrót
Drukuj...
© Copyright 2007 by TZS.