Wyszukiwarka

Newsletter

Jeśli chciałbyś otrzymywać najświeższe informacje z naszego serwisu podaj swój adres e-mail.

Linki


    Tradycją  spotkań wigilijnych organizowanych przez nasze stowarzyszenie stało się to, że zaproszonych gości próbujemy usatysfakcjonować pięknem świątecznych dekoracji oraz smakiem potraw wigilijnych przygotowywanych tylko raz w roku przez nasze panie. Ich degustacji  nie sposób się oprzeć.  Wysoka naturalna choinka przybrana w kolorowe bombki i świecidełka stała w rogu Sali. W samym jej środku  rząd stołów z przepięknymi wiankami adwentowymi,  przeplatanymi świecznikami i porcelanowymi postaciami tworzącymi betlejemskie szopki – Święta Rodzina, Trzej Królowie, zwierzęta i pasterze – tworzyli niezwykle interesujące grupy zróżnicowane wielkością i kolorystyką. Gospodarze i goście zasiedli przy stołach ustawionych w podkowę, mając w większości możliwość podziwiania świątecznych dekoracji, które, jak co roku, dobierała i ustawiała nasza wieloletnia członkini Wiesława Barucha. Te wszystkie zabiegi mają na celu   przywołanie świątecznej atmosfery, bo aura nam w tym nie pomaga.
    Gdy goście zasiedli, przywitała ich Lidia Putowska przewodnicząca TZS. Przy wigilijnych stołach zasiedli między innymi: radni województwa świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, Henryk Milcarz, Renta Janik dyrektor Urzędu Wojewódzkiego, gospodarz gminy Zagnańsk - Szczepan Skorupski i sekretarz  Mirosława Badzińska. Przybyły również  Magdalena Klamka – Zastępca Dyrektora ds. Administracji Muzeum Narodowego i Dyrektor Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku -  Agnieszka Kowalska – Lasek. Z przyjemnością witaliśmy Państwa Jolantę i Karola Jacewiczów reprezentujących swoje firmy, czyli Wodociągi Kieleckie i Biuro Rachunkowe. Cieszyliśmy się z przybycia Państwa Janiny i Wojciecha Lesińskich, dzięki którym zaczęliśmy organizować uroczystości związane z historią naszej małej ojczyzny Z ogromną radością witaliśmy grupę nauczycielek naszej szkoły przybyłych wraz z dyr. Dorotą Chmielewską czyli, Martę Jass, Martę Polak, Joannę Pawłowską oraz Annę Lisowską. Osoby niezwykle utalentowane, które  swoimi programami artystycznymi podnoszą jakość naszych przedsięwzięć. Z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, z którym współpracujemy od kilku lat  przyjechały Anna Lachnik  i Dorota Putowska a  Chór Con Passione reprezentowała Alicja Midak. Regina Osuch zadbała, aby wszyscy obecni na wieczerzy wigilijnej  zostali zgodnie z tradycją czymś obdarowani. Upiekła i przyniosła pierniczki i przepyszne ciasteczka dla uczestników spotkania.
    Ponieważ 22 października  br. odbyły się w naszej organizacji wybory, został przedstawiony obecnym nowy Zarząd TZS w składzie: Lidia Putowska – przewodnicząca, Elżbieta Korus – sekretarz, Halina Mańko – skarbnik   (obecnie w sanatorium), Tomasz Witecki – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Joanna Wrońska i Wiesława Barucha – członkinie Komisji  Rewizyjnej.
    W nastrój świąteczny wprowadzili nas członkowie zespołu „Tu i Teraz” (członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku) śpiewając pastorałkę. Za nim rozdano opłatki poprosiliśmy ks. Józefa Smulczyńskiego o odczytanie fragmentu biblii. Ks. Józef solidnie się przygotował i powiedział też parę słów od siebie na temat zbliżających się świąt. Z opłatkiem ruszyliśmy wszyscy od stołu, aby złożyć sobie życzenia. Potem zasiedliśmy ponownie i nasi goście zdecydowali się na zabranie głosu i podzielenie się z nami swoimi refleksjami. Jako pierwszy zabrał głos wójt Szczepan Skorupski. Po nim wypowiadał się Henryk Milcarz. Obaj mówcy podkreślali, że święta te są wyrazem miłości i zgody potrzebnej w rodzinie i poza nią. Następnie wniesiono pyszne wigilijne pierogi i zaczęto degustację.
    Po wypełnieniu swoich duszpasterskich obowiązków dotarł do nas również ks. kanonik Zbigniew Krzyszkowski. Gdy pokrzepiliśmy nasze ciała, to zespół „Tu i Teraz” odśpiewał parę mniej znanych kolęd. Program pod kierownictwem Grażyny Sygut wykonali: Genowefa Makowska, Barbara Olszowy, Weronika Czerw oraz Janusz Kubara  Po ich występie przewodnicząca poprosiła Dorotę Putowską o odczytanie dwóch wierszy Celiny Ślefarskiej, która tylko w ten sposób mogła  tego dnia być z nami.  Następnie odczytała ona jeszcze swój własny wiersz o tematyce świątecznej i oddała mikrofon Annie Lachnik, która  pochwaliła się swoim utworem. Kącik poezji o tematyce bożonarodzeniowej zakończyło odczytanie dwóch  wierszy ks. Jana Twardowskiego, a w jednym z nich  autor pytał nas wszystkich „Dlaczego jest Boże Narodzenie ?”. Na zakończenie spotkania śpiewaliśmy razem te najbardziej znane i lubiane kolędy.

 Lidia Putowska

Spotkanie Opłatkowe Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej 2016


« Powrót
Drukuj...
© Copyright 2007 by TZS.